Peter Stuchlík – knihy a tvorba

Peter Stuchlík je slovenský vedec a spisovateľ narodený 25. júna 1958 v Bratislave. Profesijne sa celý život venoval výskumu v oblasti chémie, zdravotníckych technológií a materiálov, no jeho záujmy siahajú aj k cestovaniu, lietaniu, hudbe a písaniu. V 90. rokoch pôsobil niekoľko rokov ako predseda združenia Porta. Práve široký životný záber sa premieta do jeho kníh: píše cestopisy, spomienkové a humorné príbehy, fantasy aj texty založené na skúsenostiach z chémie a letectva.

Povolanie
vedec a spisovateľ
Žánre
cestopis, spomienková literatúra, poviedky, populárno-náučná literatúra
Krajina / národnosť
Slovensko
Dátum narodenia
25. júna 1958
Miesto narodenia
Bratislava
Peter Stuchlík

Peter Stuchlík

Books By Peter Stuchlík

Kto je Peter Stuchlík?

Peter Stuchlík sa narodil 25. júna 1958 v Bratislave. Pamäť národa uvádza, že napriek obmedzeniam, ktorým jeho rodina čelila počas normalizácie, absolvoval dve vysoké školy. Venoval sa technickému štúdiu aj divadelnej réžii a počas profesionálneho života pracoval na výskumných úlohách v oblasti chémie, zdravotníckych technológií a materiálov. V roku 2023 žil v Brne.

Dôležitým identifikačným údajom je jeho pôsobenie v združení Porta. V 90. rokoch bol niekoľko rokov jeho predsedom a neskôr o tomto období napísal knihu PORTA 1993-1998. Presná zhoda tejto životnej udalosti s knihou priradenou k profilu AudioSpace jednoznačne odlišuje autora od prípadných menovcov.

Tvorba Petera Stuchlíka

Stuchlíkova bibliografia je žánrovo pestrá a často vychádza z osobných skúseností. V cestopisnej línii spracúva vlastné cesty po Európe aj ďalších častiach sveta. V spomienkových knihách sa vracia k udalostiam, prostrediam a ľuďom, s ktorými sa počas života stretol. Ďalšia časť jeho tvorby čerpá z profesijnej skúsenosti vedca alebo z dlhodobého záujmu o lietanie.

Vydavateľstvo E-knihy jedou pri Chemických historkách uvádza skutočné príbehy z prostredia chémie, podané prevažne humoristicky a doplnené o vysvetlenia častých omylov. Letecké historky zase vychádzajú zo zhruba šesťdesiatich rokov autorovho kontaktu s lietadlami a lietaním.

Vybrané knihy Petera Stuchlíka

  • PORTA 1993-1998 – pohľad do zákulisia významného obdobia hudobnej súťaže a festivalového hnutia Porta. Autor v tom čase združeniu osobne predsedal.
  • Kudy kam – cestopisná tvorba založená na skutočných cestách autora. Jedno vydanie sa venuje Európe, ďalšie príbehom z rôznych častí sveta.
  • Chemické historky – príbehy z chémie, ktoré spájajú skutočné udalosti, humor a popularizačný rozmer.
  • Letecké historky – výber príbehov zo života okolo lietadiel a lietania.
  • Postel bez nebes – súbor vážnejších aj nevážnych životných príbehov podaných s nadhľadom.
  • Peří nebo olovo – kniha smerujúca do fantastiky a úvah o človeku a civilizácii.
  • Sonnyho střípky patrí medzi ďalšie tituly priradené autorovi v katalógu AudioSpace.

Peter Stuchlík a Porta

Pre autorovu identitu aj tvorbu je dôležité jeho pôsobenie v hudobnom hnutí Porta. Pamäť národa potvrdzuje, že v 90. rokoch niekoľko rokov predsedal Združeniu Porta. Kniha PORTA 1993-1998 zachytáva toto obdobie zvnútra a venuje sa udalostiam, ktoré bežní diváci a poslucháči nemali možnosť sledovať.

Časté otázky o Petrovi Stuchlíkovi

Čomu sa Peter Stuchlík profesionálne venoval?

Bol vedcom a výskumníkom. Pamäť národa uvádza jeho celoživotnú prácu v oblasti chémie, zdravotníckych technológií a materiálov.

Je Peter Stuchlík autorom knihy PORTA 1993-1998?

Áno. Ide o toho istého Petera Stuchlíka, ktorý v 90. rokoch pôsobil ako predseda Združenia Porta.

Aké žánre píše?

Jeho knihy zahŕňajú cestopisy, spomienkové a humorné príbehy, popularizačné texty aj fantastiku.

Publikácie Petera Stuchlíka priradené k jeho profilu sa zobrazujú nižšie v ponuke AudioSpace.